Tekerlekli Sandalye SGK Ödemesi Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), tekerlekli sandalye ihtiyacı olan engelli vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla belli bir miktar maddi destek sağlamaktadır. Sizin de tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız varsa ve bu destekten nasıl yararlanacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Çünkü yazı içeriğimizde “Tekerlekli Sandalye SGK Ödemesi ile ilgili birçok detayı sizler için ele aldık.  

Tekerlekli Sandalye SGK Ödemesi Başvuru İşlemleri 

Öncelikle engelli vatandaşların, SGK ödemesi alabilmesi için temin etmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler sırasıyla aşağıdaki gibidir: 

  • Sağlık Raporu 
  • Reçete 
  • Medikal Firmasından Alınan Fatura 

Sağlık Raporu 

SGK ödemeli tekerlekli sandalye alabilmek için ilk olarak engelli vatandaşın yaşadığı il sınırları içerisinde, sağlık raporu vermeye yetkili olan bir hastaneye başvurması gerekmektedir. Sağlık raporu almak isteyen vatandaşın, heyet günü verilen evrakta bulunan tüm doktorlara muayene olması gerekmektedir.  

Sağlık kurulu raporunda hastanın ihtiyacı olan tekerlekli sandalye türü belirtilmelidir. Ayrıca engelli vatandaşın onu kullanmaya uygun olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bir başka ifadeyle, sağlık raporunda “akülü sandalye kullanabilir”, “aktif tekerlekli sandalye kullanabilir” veya “manuel tekerlekli sandalye kullanabilir” ibaresinin bulunması gerekmektedir.  

Ayrıca burada belirtmemiz gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Akülü tekerlekli sandalye almak isteyen vatandaşların raporunda “zihinsel olarak akülü tekerlekli sandalye kullanmaya uygundur” yazmalı ve raporda mutlaka bir psikiyatri doktorunun imzası bulunmalıdır. 

Doktor muayene işlemlerinin bitmesinin ardından vatandaşın reçete yazdırması gerekmektedir. 

Reçete 

Tekerlekli sandalye ile ilgili reçete Ortopedi ve Travmatoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ve Nöroloji uzman hekimleri tarafından yazılabilmektedir.  

Hastanın hangi sandalye türüne ihtiyacı varsa reçetede de mutlaka yazılması gerekmektedir.  Reçetenin kullanım süresi 10 iş günüdür. Bu sebeple, 10 gün içerisinde sağlık raporu ve reçetenin medikal firmasına teslim edilmesi gerekmektedir.  

Fatura 

Reçeteniz ve sağlık raporunuz ile birlikte tekerlekli sandalyenizi alacağınız medikal firmasına gidip bu belgeleri göstermeniz gerekmektedir. Bunun akabinde, medikal firması size seçtiğiniz tekerlekli sandalye için bir fatura kesmelidir.  

Bu aşamadan sonra sağlık raporunuz, reçeteniz, faturanız ve kimliğiniz ile birlikte Sirkeci’de bulunan SGK Müdürlüğü’ne evraklarınızı teslim etmeniz gerekmektedir.  

SGK Geri Ödemesi Ne Kadar Sürede Alınır? 

Başvurular 25-30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Önceden ödemeler engelli vatandaşın kendine yapılırken şimdi medikal firmaya yapılmaktadır. Bu sebeple, engelli vatandaş ödemeyi medikal firmadan almak zorundadır.  

2022 yılında SGK’nın standart bir akülü tekerlekli sandalye için ödediği miktar 4.050 TL’dir. 

SGK’dan Yeni Tekerlekli Sandalye Alma Süresi Nedir? 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayımlamış olduğu mevzuata göre, tekerlekli sandalyenin kullanım süresi 5 yıldır. Bu sürenin sonunda yeni bir tekerlekli sandalye almak için, eski sandalyenin SGK’ya iade edilmesi gerekmektedir. 

Detaylı bilgi almak için bize Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir