Tekerlekli Sandalye Nasıl Seçilir?

Yeni bir tekerlekli sandalye satın alırken yaşam tarzına, fiziksel durumunuza, yaşadığınız çevreye ve bütçenize uygun bir karar verdiğinizden emin olmak istersiniz. Akülü sandalye, manuel sandalye, aktif sandalye derken yelpazesi çok geniş ve kapsamlı olan bu ürünler arasında seçim yapmak zor gibi görünmektedir. Ancak, tekerlekli sandalye seçmek sandığınız kadar zor değildir. Tekerlekli sandalye nasıl seçilir sorusundan hareket ederek seçim yapmanızı kolaylaştıracak 6 kriteri sıraladık:  

Tekerlekli Sandalye Nasıl Seçilir?

İşte tekerlekli sandalye seçerken dikkat etmeniz gereken 6 faktör:

1. Sandalyenin Türüne Karar Verin 

Dikkate almanız ve karar vermeniz gereken ilk konu, tekerlekli sandalyenizin akülü mü, manuel mi yoksa aktif mi olacağıdır. Uzun vadede hareket sorunlarınız varsa ve hareketleriniz kısıtlıysa, sandalyenizi hareket ettirmek sizin için zor olacaksa mutlaka akülü tekerlekli sandalye seçmeniz gerekmektedir.  

Geçici yaralanmalarınız varsa ya da sandalyeye nadir zamanlarda ihtiyaç duyuyorsanız manuel bir sandalye sizin için iyi bir seçenek olacaktır.  

Herhangi bir hareket kısıtlamanız yoksa, kol kaslarınız güçlüyse aktif tekerlekli sandalyeleri tercih edebilirsiniz.  

2. Sandalyenin Boyutu Size Uygun Olmalı 

Bir sandalye seçerken, boyutlarının mutlaka size uygun olması gerekmektedir. Çünkü sandalyenin küçük olması, sizi rahatsız edebilir. Büyük olması ise sandalyeden kayma ve düşme tehlikesi geçirmenize sebep olma ihtimali vardır. Bu sebeple, doğru boyutta bir sandalye seçmeniz gerekmektedir. Doğru boyuttaki sandalye ise sizin yaşınıza, kilonuza ve boyuna bağlı olarak seçtiğiniz sandalyedir. Sandalyenizi seçerken tüm bunları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.  

3. Kol ve Ayak Dayanaklarının Sağlam Olmasına Dikkat Edin 

Tekerlekli sandalyelerin ayaklıklarını ve kolçaklarını mutlaka deneyin. Ağırlığınızı üzerine koyduğunuzda sağlam ve güvenli olduklarından emin olmanız gerekmektedir. Çünkü bazı tekerlekli sandalyelerin kolçakları, sandalyeden transferinizi sağlayabilmeniz için kolay çıkma özelliğine sahiptir.  

4. Kolay Taşıma ve Depolama Özelliği Olmalıdır

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, sandalyenizin kolay taşıma ve depolama özelliğinin olup olmamasıdır. Çünkü tekerlekli sandalyenizin aracınıza sığabilmesi, sandalyenin katlanabilmesi ve yukarı rahatça kaldıracak kadar hafif olması gerekmektedir.  

5. Tekerleklerin Dayanıklı Olması Gerekir 

Seçtiğiniz sandalyenin tekerlekleri, birden fazla yüzey tipinde rahatça hareket edebilen bir özelliğe sahip olmalıdır. Örneğin, kışı sert olan veya kaygan zeminli bir evde yaşıyorsanız, sandalyenizin tekerleklerinin iyi bir çekiş gücüne sahip olması gerekmektedir.  

6. Sırt Desteğine Dikkat Edin 

Sandalyenizi seçerken dikkat etmeniz gereken son konu ise sandalyenizin sırtlığıdır. Tıbbi durumunuz ve bedeniniz, ihtiyacınız olan sırtlık türü hakkında size bilgi verecektir. Çünkü kaslar ve eklemler üzerindeki baskıyı hafifletmek için sırtlık kısmını çeşitli pozisyonlarda ayarlamak gerekmektedir. Bu size ekstra destek verecektir.  

Doğru tekerlekli sandalyeyi seçmek, sağlığınız ve iyiliğiniz için önemli bir yatırımdır. Sandalyenizi satın almadan önce bu faktörleri göz önünde bulundurmanız, kendiniz için en uygun tekerlekli sandalyeyi seçmenize yardımcı olacaktır.  

Yeni bir sandalyeye ihtiyacınız varsa akülü, manuel ve aktif tekerlekli sandalyelerimizi inceleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak sizi yönlendirecek olan tecrübeli bir profesyonelin yardımı ile size en uygun olan tekerlekli sandalyeyi kolayca bulabilirsiniz!  

Bizimle görüşerek detaylı bilgi almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir