Tekerlekli Sandalye Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Akülü tekerlekli sandalyeler, manuel tekerlekli sandalye kullanma gücüne sahip olmayan milyonlarca insan için hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Aynı zamanda, dik yokuşlara ve diğer zorlu arazilere erişmeyi de çok kolay bir hale getirmektedir. Elektrikli tekerlekli sandalyeler, tüm bunları pil gücü kullanarak gerçekleştirmektedir. Blog yazımızda tekerlekli sandalye akü bakımının nasıl yapılması gerektiğini anlatacağız. Aynı zamanda tekerlekli sandalye kullanıcıları için farklı akü türlerini ele alacağız. Bu akü türlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz. Kısacası, tekerlekli sandalye akü bakımı, kullanımı ve şarj etme konularına değineceğiz.  

Tekerlekli Sandalye Aküleri Kaç Voltajdır? 

Tekerlekli sandalye aküleri hakkında konuşurken dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır: voltaj ve amper. 

Tüm tekerlekli sandalye aküleri 12 volta sahiptir. Fakat, çoğu tekerlekli sandalye 24 voltluk bir sistemle çalışmaktadır. Bu, akülü tekerlekli sandalyeyi çalıştırmak için iki adet 12 voltluk aküye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir.  

Tekerlekli sandalye akülerinin amper saat cinsinden ölçülen akü kapasitesinin aynı olması oldukça önemlidir. Bir akünün amper saati ne kadar fazlaysa, tekerlekli sandalyenizin o kadar uzun çalışma potansiyeli vardır.  

Tekerlekli Sandalye Akü Türleri Nelerdir? 

Akülü tekerlekli sandalyeler, iki farklı akü türüyle çalışabilmektedir. Bunlar Deep Cycle AGM ve Jel akülerdir. Aslında iki akü türü de bir tür sızdırmaz kurşun asit (SLA) pildir. SLA pilleri, içlerinde paketlenmiş plakat ile elektrolit adı verilen bir sülfürik asit çözeltisi arasında gerçekleşen bir dizi kimyasal reaksiyon yoluyla üretilen elektriktir. AGM ve jel aküler arasındaki temel fark, elektrolitin akünün içinde depolanma şekline bağlı farklılıklardan kaynaklanmaktadır. 

Jel Akü 

Son teknolojiye göre jel akülerde, jel tabakasının emdiği elektrolit sayesinde akü sarsılmalara karşı oldukça dayanıklı hale getirilmiştir.  

Son teknolojiye göre jel akülerde bulunan elektrolitler multi komponentlere sahip olan bir jel tabakası tarafından emilmiş durumdadır. Bu sayede, sıvı asidin tamamı jel tabakası tarafından bağlanmaktadır. Bu yöntem, deşarj gibi durumlarda aküye dayanıklılık kazandırmakta ve sızmaların önüne geçmektedir. Aynı zamanda sarsılmaya karşı da oldukça dayanıklı bir hal almaktadır.  

Jel akülerin genel kullanım ömrü oldukça uzundur. Bir jel akü, deep cycle akülere göre iki kat daha uzun süre dayanıklıdır. Ayrıca jel akülerin şarjları, deep cycle akülere göre çok daha uzun süre gider. 

Deep Cycle AGM Akü 

AGM aküler, jel akülere göre çok daha büyük bir kapasiteye sahiptirler. Ayrıca jel akülere göre fiyatları daha uygundur. AGM aküler, yüksek voltajla şarj edildiği için jel akülere oranla çok daha hızlı şarj olmaktadır.  

Tekerlekli Sandalye Akü Ömrü Ne Kadar? 

Tam şarj edilmiş olan bir tekerlekli sandalye aküsü, yaklaşık sekiz saat kullanım sağlayacak ve bir ile iki yıl arasında dayanacak şekilde tasarlanmaktadır. Ancak akünüzün gerçek ömrü, tekerlekli sandalyenizi ne sıklıkta kullandığınız, ağırlığınız, sandalyeyi kullandığınız arazi türü ve tekerlekli sandalyenizi doğru şarj edip etmediğiniz gibi bir dizi faktöre bağlıdır.  

Akülü Tekerlekli Sandalye Nasıl Şarj Edilmelidir? 

Akülü tekerlekli sandalyenizi şarj ederken dikkat etmeniz gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlar aşağıdaki gibidir: 

 • Akünüzü yeniden şarj etmeden önce tamamen boşalması gerekmektedir.  
 • Tekerlekli sandalyenizi şarj etmek yaklaşık 8 saat sürmelidir. Bu durumda, geceden şarja takıp sabah çıkarmanız en doğru olanıdır.  
 • Akünüzü boş durumdayken saklamayın. Eğer akülerinizi saklayacaksanız ilk önce akünün tamamen şarj edildiğinden emin olun.  
 • Belli aralıklarla akünüzü, paslanmaya veya diğer deformasyon belirtilerine karşı kontrol edin.  
   
   
   
   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×