Koltuğu Yükselen Akülü Tekerlekli Sandalye Faydaları

Koltuk yüksekliğinin ayarlanabilir olması, akülü tekerlekli sandalyeler için oldukça önemli bir erişilebilirlik unsurudur. Ancak, genellikle akülü sandalyelerin tasarım sürecinde göz ardı edilmektedir. Bu tasarıma sahip olan akülü tekerlekli sandalyeler yaygın olarak lüks bir eklenti olarak görülse de, aslında oldukça ihtiyaç duyulan, engelli bireylerin bağımsızlığını ve yaşam kalitesini artıran bir tasarımdır. Aynı zamanda, bu tür tasarımlar çok sayıda kişiselleştirme seçeneği de sunmaktadır. Bu sebeple, koltuk yükseltme sistemine sahip bir tekerlekli sandalye almayı düşünen engelli bireylerin, özel ihtiyaçlarını karşılayan bir model seçmesi önemlidir. Blog yazımızda koltuğu yükselen akülü tekerlekli sandalye faydalarından bahsedeceğiz.  

Akülü Sandalyelerde Koltuk Yükseltme Sistemi Nedir? 

Koltuk yükseltme sistemi, engelli bireylerin daha rahat ve konforlu bir yaşama sahip olması amacıyla tekerlekli sandalye koltuğunun yüksekliğini ve alçaklığını ayarlamak için tasarlanmıştır. Genellikle yükseltme mekanizması, tekerlekli sandalye tabanı ile koltuk arasındadır ve bir joystick veya koltuğun koluna yerleştirilmiş bir düğme ile kontrol edilmektedir. Günümüzde, dikey yükseltme, koltuğu yatırma gibi özelliklere sahip birçok akülü tekerlekli sandalye bulunmaktadır. Bu modellerden bazılarına yazımızın ilerleyen sayfalarında yer vereceğiz. 

Koltuğu Yükselen Akülü Tekerlekli Sandalye Faydaları 

Erişilebilirlik Artar 

Koltuğu yükselen akülü tekerlekli sandalyeler, engelli bireylerin günlük erişilebilirliğini artırırken aynı zamanda bağımsızlığını sağlamaktadır. Örneğin, engelli bireyler, yüksek bir rafa ulaşmak için zorlanmakta veya yardım istemek zorunda kalmaktadır. Yükselen akülü tekerlekli sandalye sayesinde ne zorlanmasına ne de yardım talep etmesine gerek kalmamaktadır. Tekerlekli sandalyenin koltuğunu istediği noktaya kadar yükselterek raftan almak istediği herhangi şeyi alabilmektedir.  

Akülü sandalye koltuğunun yükselmesi, aynı zamanda sınırlı kol hareketliliği olan kişiler için de oldukça yararlıdır.  

Yaralanmalar Azalır 

Yerdeki veya yüksekteki bir nesneyi almak için eğilmeler, gerilmeler ortadan kalkacağı için yaralanmaların azaltılmasını ve önlenmesini sağlamaktadır. 

Transferi Kolaylaştırır 

Engelli bireylerin, tekerlekli sandalyelerden yatak, koltuk, sandalye gibi oturma alanlara transferlerini kolay bir şekilde yapmalarını sağlamaktadır. Çünkü tekerlekli sandalye koltuğunun yüksekliği, kullanıcının geçmek istediği yüzeyin yüksekliğine uygun bir şekilde yükseltilebilmektedir. Bu sayede, daha hızlı ve daha zahmetsiz bir şekilde transfer sağlanmaktadır.  

Sosyal Hayatta Kendine Güvenmeyi Sağlar 

Sosyal hayatta, akülü tekerlekli sandalyeyi diğer insanlarla aynı boy ve göz hizasına yükselteceği için, engelli bireyin kendine güveni ve sosyal becerileri belirgin bir şekilde gelişme sağlayabilir. 

Yükselebilen Akülü Tekerlekli Sandalye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Koltuğu yükselen bir akülü tekerlekli sandalye seçerken, engelli bireyin güvenliği ve özel kişisel ihtiyaçları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre: 

 • Bu tür bir akülü tekerlekli sandalyenin koltuğu yükseltildiğinde, engelli bireyin ağırlı merkezi değişecektir. Sistem, engelli bireyi stabilize edecek ve koltuk normal kullanımında olduğu gibi aynı açılarını korumalıdır.  
 • Sandalye ile rahat erişim sağlayabilmek için ev içindeki ve ev çevresindeki yüzeylerin yüksekliğinin ölçülmesi önemlidir. Bu, seçeceğiniz tekerlekli sandalyenin yüksek alanlara erişiminizi sağlayabilmelidir.  

Yükselebilen Akülü Tekerlekli Sandalye Modelleri 

Wollex D 500 Akülü Sandalye 

 • Asansör ve yatış özellikleri sayesinde engelli bireylerin gün içerisinde farklı kullanım amacı için farklı pozisyonlarda konumlandırmasını sağlar.  
 • Oturma bölgesi anti-bakteriyel deri özelliklidir. Bu sebeple leke tutmaz. 
 • Sandalye 8 km hıza kadar gidebilir.  
 • 12 dereceye kadar olan eğimlerde rahatlıkla tırmanabilmektedir.  

Wollex W124 Asansörlü Akülü Tekerlekli Sandalye 

 • Ergonomik bir tasarıma sahiptir ve bataryasını sökmeden kolay bir kullanım sunmaktadır.  
 • Hasta transferinin kolay ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. 
 • Tüm fonksiyonel özellikleri joystick ile yapılmaktadır. 
 • Joystickin engelli bireyin ihtiyacına göre sağ veya sol koçağa konumlandırılmaktadır. 
 • Ayak paletleri, sökülüp takılabilen bir özelliğe sahiptir.  
 • 6 km hıza çıkabilmektedir. 
 • 12 dereceye kadar olan eğimlerde rahatlıkla tırmanabilmektedir. 

Permobil C500 Akülü Tekerlekli Sandalye 

 • Hem koltuğu yükseltme hem de engelli bireyi ayağa kaldırma özelliği bulunmaktadır. 
 • Joystickin engelli bireyin ihtiyacına göre sağ veya sol koçağa konumlandırılmaktadır. 
 • Sırtının yatma özelliği vardır. 
 • Ayaklık ileriye doğru gidebilmektedir. 
 • Baş ve boyun desteği engelli bireyleri yormaz. 
 • 10 km hıza kadar gidebilme imkanı vardır. 

Viego Armstrong Akülü Tekerlekli Sandalye 

 • Ayağa kaldırma ve koltuk yüksekliğini ayarlama özelliği vardır. 
 • Koltuğu yana doğru kaydırma özelliğinden dolayı hastanın yatağa yanaşmasıyla birlikte kolay bir transfer sağlamaktadır. 
 • Başlık ve sırt bölümü kişiye özel olarak ayarlanmaktadır. 

Sizin için en uygun yükselebilen akülü tekerlekli sandalye modelini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey bulunmaktadır. En önemlisi ise, size ne iyi uyumu sağlayacak, güvenliğinize ve bireysel ihtiyacınıza yönelik bir model olmasıdır. Size en uygun yükselen koltuğa sahip bir akülü tekerlekli sandalye modeli seçme sürecinize yardımcı olmak için Expert Medikal olarak buradayız. İhtiyaçlarınızı değerlendirecek, size ve yaşam tarzınıza en uygun çözümü bulmamız için bizimle iletişime geçmenizi öneririz. 
 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir